Blog

Smaknij z nami – Krem z Cukinii

 

Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of breakfast- (1)

Wszystkie nasze dania przygotowujemy tak by były sycące i smaczne, wzmacniające organizm i odżywiające go odpowiednio. Dlatego nasz kolejny przysmak ma konsystencję pysznego kremu nie potrzebującego mięsnego akompaniamentu by zaspokoić nawet największy głód.  Swoją sytość zapewnia dużą ilością błonnika, którego pokłady zawiera przepyszna cukinia – królowa naszych zup. Smaknij z nami – Krem z Cukinii!

Cukinia zwana także kabaczkiem tym jest smaczniejsza im jest młodsza, dlatego nasi uprawcy zrywają ją gdy ma ok. 15-20 cm byśmy my mogli zrobić z niej najlepszy i najdelikatniejszy krem. To właśnie te walory smakowe i odżywcze sprawiają , że z łatwością królowa cukinia znalazła się na liście 20 warzyw najchętniej uprawianych w naszym kraju.

Nic więc dziwnego, że komponowane z niej potrawy jak nasza zupa cieszą się taką popularnością wśród smakoszy. Młode cukinie możemy zjadać zarówno na surowo ze skórką jak przetworzone, starsze obieramy ale technika ich przyrządzania jest całkowicie dowolna.

Cukinia to bowiem warzywo uniwersalne. Nadaje się tak samo dobrze do smażenia, duszenia, marynowania i gotowania na parze jak przyrządzenia z niej zapiekanki, placuszków, ratatouille, ciasta czy pożywnego i gęstego kremu.Nasz dyniowaty ulubieniec dzięki swojemu łagodnemu smakowi i lekkostrawności jest cenionym składnikiem w każdej diecie.

Zawiera w sobie potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP, B1 i beta karoten. Co warto wiedzieć, cukinia nie pochłania metali ciężkich dzięki czemu odporna jest na wiele czynników środowiskowych, które szkodzą ludziom. Pomaga za to w odkwaszaniu organizmu i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością.

Warto wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom. Ku zaskoczeniu wielu ta pyszna roślina nie zawsze była dostępna na polskim rynku.

Tak jak wiele warzyw przybyła do nas z Włoch dzięki czemu zawdzięcza również swą nazwę brzmiąca oryginalnie „zucchina” czyli mała dynia. Polecamy więc Wam zarówno samą cukinię jak i nasz pyszny krem! Oba do nabycia w partnerskich marketach w Koninie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Czy wiesz że?
………………

 • cukinia jest odmianą dyni, którą wyselekcjonowano po raz pierwszy we Włoszech,
 • w Polsce występuje także pod nazwą kabaczek,
 • jest warzywem niskokalorycznym,
 • zawiera duże ilości witaminy C, B1 i karotenu,
 • wspomaga układ nerwowy,
 • redukuje objawy i następstwa stresu,
 • wspomaga przemiany metaboliczne,
 • ma działanie antyoksydacyjne,
 • wspomaga wzrok,
 • przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu,
 • korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci.

Pozostałe notki

Certyfikat „Dobry Produkt 2015”

Smaknij z Nami Polskę – czyli flaczki w nowej odsłonie

Smaknij z nami – dania z makaronów

Kontakt

Spółdzielnia Socjalna TUDEROS
ul. Spółdzielców 71A/4
62-510 Konin
tel. +48 603 996 971, fax +48 63 220 49 90 
biuro@tuderos.spoldzielnie.org
REGON: 302755041 NIP: 6652994739 KRS: 0000514578
Nr konta:
BZWBK 92 1090 1476 0000 0001 2366 7428

 

Facebook

Współpraca

Skontaktuj się z nami!