Blog

Smaknij z Nami Polskę – czyli flaczki w nowej odsłonie

Copy of Copy of Babybruce

Zapach majeranku, gęstość zupy, rozmaitość zawartości – kto z nas nie zna smaku lub zapachu polskich flaczków? Ta tradycyjna potrawa mięsna, której nazwa oparta została o główny składnik znana jest na ziemiach polskich już od XIV wieku. 

Źródła donoszą, iż była ulubioną potrawą samego króla Władysława Jagiełły. Przyrządzana głównie z oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski fragmentów żołądka wołowego zawojowała nie tylko naród słowiański  ale przypadła również do gustu austriakom, francuzom, niemcom, włochom a nawet azjatom. Choć różni się od polskich flaków sposobem doprawiania (np. dodatek octu winnego w Austrii) i podawania na całym świecie ma swoich wielu zwolenników. Do jej przyrządzenia wykorzystać można nie tylko wołowinę ale również żołądki jeleniowatych: jelenia, daniela czy łosia. 

W Czechach  i na Słowacji odpowiedniki flaków nazywany jest dršťková polévka różniący się od polskiej wersji  dodatkiem kminku oraz czerwonej mielonej papryki przez co uzyskują charakterystyczną czerwona barwę.

Francuzi najbardziej cenią sobie flaki z Caen. Podczas przygotowania krojone w kwadraty, z dodatkiem cydru i kalwadosu. W Turcji flaki nazywane İşkembe Çorbası doprawiane są cytryną, octem i czosnkiem. Stanowią nawet jedno z dań narodowych tego kraju. Bułgarzy na flaki mówią szkembe czorba, który odróżnic od wersji tureckiej można po dodatku słodkiego mleka. 

Wariacją, której doszukać możemy się obecnie w Polsce są także flaki drobiowe, w których zamiast żołądków wołowych wykorzystuje się żołądki lub mięso drobiowe. Dlatego wiedząc jak ważne są smaki i zapachy znane od lat, postawiliśmy na jeszcze jedną odsłonę tej tradycyjnej potrawy. Stąd w naszej ofercie – Flaczki z boczniaków, które za swój wyrazisty smak i aromatyczny zapach otrzymały certyfikat produktu roku 2015 roku. 

Nasza propozycja to warzywny zamiennik  tradycyjnych, polskich flaków. Lekkie i smaczne.  Pożywne i intrygujące. Wraz z kompozycją  aromatycznych przypraw opartą o prawdziwy bulion warzywny i mięsiste kawałki boczniaków stanowią potrawę do smakowania.

 

Pozostałe notki

Certyfikat „Dobry Produkt 2015”

Smaknij z nami – dania z makaronów

Kontakt

Spółdzielnia Socjalna TUDEROS
ul. Spółdzielców 71A/4
62-510 Konin
tel. +48 603 996 971, fax +48 63 220 49 90 
biuro@tuderos.spoldzielnie.org
REGON: 302755041 NIP: 6652994739 KRS: 0000514578
Nr konta:
BZWBK 92 1090 1476 0000 0001 2366 7428

 

Facebook

Współpraca

Skontaktuj się z nami!