Blog

Smaknij z nami – dania z makaronów

 breakfast-

 

Kompozycje naszych dań dobierane są pieczołowicie od samego początku. Aromatyczny zapach, odpowiednia konsystencja zawsze idą w parze z dobrze dobranymi składnikami zapewniającymi wartość odżywczą oraz energię  na cały dzień. Właśnie dlatego dania z makaronem jak makaron w pomidorach czy z boczniakami opieramy na produktach z mąki Durum. Dlaczego? Przekonasz się w kolejnym artykule z serii – Smaknij z nami – dania z makaronów!

Triticum durum, czyli pszenica twarda, to jedna z najstarszych roślin uprawianych od wieków w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Pszenica ta najlepiej rośnie w suchym, kontynentalnym klimacie. Makarony otrzymane z mąki durum charakteryzują się jasnożółtym kolorem i znacznie wyższą twardością. Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną, jest bardziej bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne niż zwykła mąka pszenna.Mąka ta zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B jak i  kwasu foliowego niż mąka z pszenicy zwykłej.

Durum zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników i wspomaga wzrok. Działanie luteiny w dużej mierze zmniejsza ryzyko powstawania zwyrodnienia plamki żółtej. Pomaga także utrzymać zdrową skórę. Należy do związków, których organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytwarzać, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem.Cynk, którego bogatym źródłem jest także pszenica durum, znacząco poprawia sprawność intelektualną. istotną rolę odgrywa w diecie osób starszych, ponieważ zapobiega rozwojowi starczej demencji, zapobiegając powstawaniu uszkodzeń naczyń włosowatych znajdujących się w mózgu.

Pszenica durum cieszy się dużą popularnością szczególnie w Europie. Wynika to z preferencji konsumentów, którzy oczekują od makaronu nie tylko walorów smakowych, ale także zwartej faktury i naturalnego bursztynowego koloru. Makaron wyprodukowany z pszenicy zwyczajnej wymaga sztucznego dobarwiania oraz pochłania podczas gotowania więcej wody, co sprawia, że jest miękki i lepki. Makarony należą do głównych produktów zbożowych stanowiących podstawę zbilansowanej diety. Jedząc produkty wykonane z pszenicy durum, dostarcza się do organizmu więcej minerałów, witamin i błonnika pokarmowego.

 
Mamy nadzieję, że nasze dania staną się dla Was nie tylko zdrową alternatywą szybkich przekąsek ale również kulinarną podróżą po smakowych zakątkach świata, które staramy się zachować w każdym z nich.

Pozostałe notki

Certyfikat „Dobry Produkt 2015”

Smaknij z Nami Polskę – czyli flaczki w nowej odsłonie

Kontakt

Spółdzielnia Socjalna TUDEROS
ul. Spółdzielców 71A/4
62-510 Konin
tel. +48 603 996 971, fax +48 63 220 49 90 
biuro@tuderos.spoldzielnie.org
REGON: 302755041 NIP: 6652994739 KRS: 0000514578
Nr konta:
BZWBK 92 1090 1476 0000 0001 2366 7428

 

Facebook

Współpraca

Skontaktuj się z nami!