Blog

Smaknij z nami – kasza gryczana z soczewicą i gulaszem z boczniaków

Gulasz_z_soczewicą_i_kaszą_gryczaną

To danie- kasza gryczana z soczewicą i gulaszem z boczniaków – to nasza ulubiona kompozycja pełna zdrowych i odżywczych przysmaków. O walorach naszych ukochanych boczniaków pisaliśmy w poprzednim poście – zdrowotne aspekty boczniaka – tym razem wspomnimy Wam trochę o wykorzystywanej w naszych daniach kaszy gryczanej.

Kasza gryczana jest częstoproduktem niedocenionym ale za to z pewnością jest cenionym źródłem składników odżywczych. Dzięki swoim unikatowym właściwościom nie zakwasza organizmu jak mogą robić to inne rodzaje kasz. Wytwarzana z obłuskanych nasion gryki , może być zarówno sycącym dodatkiem jak i idealnym daniem głównym.

Kasza gryczana to naturalne źródło białka. Zawiera go w sobie od 10 do 16 proc. Białko kaszy jest łatwo przyswajalne przez ludzki organizm i mawartość podobną do białka roślin strączkowych jak np.: fasola, groch. Ponadto białko zawarte w kaszy gryczanej jest bogate w unikatowe aminokwasy.

Kasza jest również źródłem węglowodanów oraz witamin jak B1, B2, P i PP potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W kaszy gryczanej znajdują się również sole mineralne typu: wapń, fosfor, magnez podnoszące ludzką odporność. Warto dodać, iż zawiera ona także: żelazo, nikiel, miedź, cynk, bor oraz jod.

 Co istotne dla nas kasza gryczana nie zawiera w sobie glutenu, cosprawia, że świetnie nadaje się dla osób będących na diecie bezglutenowej. Jest także odpowiednia dla osób dbających o sylwetkę. Choć 100 gramów kaszy zawiera nawet 336 kcal to od białego ryżu czy makaronu ma ponad dwukrotnie więcej błonnika. Czym zaskarbia sobie żołądki i serca wielu atletów.

Dodając do kaszy gryczanej zieloną soczewicę nie tylko wzbogacamy jej walory smakowe ale również wartość odżywczą. Soczewica zawiera bowiem mało sodu i jest skarbnicą potasu. 100 gram ugotowanych ziaren soczewicy zwiera ponad 300 mg tego pierwiastka.

Takie połączenie zdecydowanie wspomaga eliminować nadciśnienie tętnicze u wielu chorych. Ponadto soczewica zawiera spore ilości błonnika, sprzyjającemu redukcji poziomu złego cholesterolu we krwi. W połączeniu z naszym gulaszem z boczniaków jednak, danie to uznacie za prawdziwy rarytas i potrzebną każdemu porcję codziennych witamin.

Może nie znajdziecie w nim typowych składników narodowej potrawy Węgrówale zapewniamy, że nasze specjalnie przyrządzone grzybki nasączone smakowitym bulionem z marchwi, selera,poru i korzeni selera doprawione prawdziwymi ziołami jak lubczyk i tymianek, w połączeniu ze świeżą kaszą i soczewicą zieloną będą tak samo pyszne jak oryginalny odpowiednik, do którego nawiązujemy nazwą.

Przetrzymywane w specjalnych pojemnikach, przyrządzane i spakowane dzięki nowoczesnej technologii MAP pozostawia 100% naturalności dania przyrządzonego dla Was ze świeżych produktów, przez dłuższy czas. Macie ochotę przekonać się sami? Produkt już dostępny w marketach marki Fresh w Poznaniu, Krakowie i Łodzi.

 

Pozostałe notki

Certyfikat „Dobry Produkt 2015”

Smaknij z Nami Polskę – czyli flaczki w nowej odsłonie

Smaknij z nami – dania z makaronów

Kontakt

Spółdzielnia Socjalna TUDEROS
ul. Spółdzielców 71A/4
62-510 Konin
tel. +48 603 996 971, fax +48 63 220 49 90 
biuro@tuderos.spoldzielnie.org
REGON: 302755041 NIP: 6652994739 KRS: 0000514578
Nr konta:
BZWBK 92 1090 1476 0000 0001 2366 7428

 

Facebook

Współpraca

Skontaktuj się z nami!